KIRMIZI PANCAR SUYUNUN FAYDALARI

KIRMIZI PANCAR SUYUNUN FAYDALARI
16 Ekim 2015
1.814 kez okundu

kırmzı pancar suyunun faydaları

Kırmızı Pancar Uzmanların önerdiği bir vitamin deposu..Benim eşimde geçen kış kırmızı pancarın suyunu içmeye başladı.Katı meyve suyu sıkacağında sıkarak içebilirsiniz.Tadı çok yoğun  değil toprak tadı gibi dilde bir tat bırakıyor ama eşim seviyor 🙂 Bence havuçla karıştırıp sıkın hem daha sağlıklı hemde daha iyi bir lezzet elde ediyorsunuz.

Uzmanların kırmızı pancar suyu ile ilgili araştırmalarını sizler için aradım buldum buyurun okuyun ;

Kırmızı pancarın suyu kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı oluyor. Kan yapısını düzeltiyor. Kadınlarda menopozu geciktiriyor. Dolaşım ve sindirim sistemi hastalıklarını iyileştiriyor, kalınbağırsak, karaciğer, böbrek hastalarına iyi geliyor.

Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkiye sahip bir sebze olduğunu belirten uzmanlar şöyle diyor:
“Yüksek oranda potasyum içerdiği için günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmek, yüksek tansiyonu düşürür. Kırmızı pancar suyunu yoğurtla karıştırıp yemek ise vücudun enerji deposudur.

Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. İştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez bakımından da zengindir.

Bitki, beta karoten ve folat bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına destek verir. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir.”

Not: taze sıkılmış pancar suyunu içmeden önce karanlık bir yerde iki saat bekletmek gerekiyormuş.