ADA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR- NASIL KULLANILIR-NASIL TOPLANIR

ADA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR- NASIL KULLANILIR-NASIL TOPLANIR
28 Ekim 2017
1.816 kez okundu

Ada çayının sağlığa faydaları

Aday çayını pek çok hastalığa ve sağlık sorununa karşı en etkili bileşenleri sunması nedeniyle, tam olarak bir şifa kaynağı olarak da tanımlayabiliriz.

Diğer bir ifade ile ada çayını aslında sağlık bir yaşam anahtarı olarak tanımlayabiliriz. Ada çayının insan sağlığına pek çok, sayısız faydası vardır. Ancak biz bu konu altında araştırmalar sonucunda elde edilen ve önemli bazı faydalarını ele alacağız.

1. İltihap Sökücüdür: Ada çayının insan sağlığı açısından mükemmel bir iltihap sökücü özelliğe sahipti. Bu doğrultuda çoğu kez ada çayının iltihap geçirici özelliği amacıyla kullanıldığına tanık olmuşsunuzdur.

Ada çayının özleri ve içeriğinde bulunan özel yağları, pek çok hastalığın giderilmesinde kullanılan bileşenlerdir.

Bu bileşenleri içeren özel yapım yada doğal yapım ilaçlar daha çok insanların çeşitli boğaz veya ağız, çene kısımlarındaki iltihapların geçirilmesinde kullanılır ve de son derece etkili bir çözüm sunar.

2. Aşırı terlemeyi önler: Adaçayı özlerinin insan üzerinde aşırı terlemeyi yüzde 50 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır. Pek çok insan olmadık zamanlarda ve gereksiz bir şekilde aşırı terlemekten şikayetçidir. Bu duruma doğal bir çözüm olarak görebileceğimiz ada çayı bitkisinin özleri sayesinde, gereksiz terlemenizin önüne geçebilirsiniz.

Ada çayı özleri sadece aşırı terlemenizin önüne geçmekle kalmaz, aynı zamanda terleme  ile ortaya çıkan çeşitli ve hoş karşılanmayan kokuların da büyük oranda önüne geçer.

Bu da özellikle aşırı terleme sorunu yaşayan insanlar açısından, ada çayı özünün kullanımının ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösterir.

3. Hazımsızlık ve sindirim güçlüğüne karşı etkilidir: Ada çayı özleri çeşitli bağırsak ve sindirim sistemi başta olmak üzere, hazımsızlık sorunlarının da üstesinden gelinebilmesi aşamasında kullanılabilecek en etkili bitkilerden birisidir.

Göstermiş olduğu etkilerinden dolayı aynı zamanda canlandırıcı bir tonik olarak da bilinir çünkü sindirim sistemini canlandırıcı bir özellik gösterir.

Düzenli bir şekilde ada çayı tükettiğinizde; sindirim sistemini oluşturan tüm organlar, mide ve bağırsak başta olmak üzere, çok daha etkin ve enerjik bir biçimde faaliyet göstermeye başlar ki bu da sağlıklı bir sistemin ortaya çıkabilmesindeki en büyük gereksinimdir.

Ada çayı özellikle, bilhassa bu etkileri gösteren en önemli içecektir. Bağırsaklarınızda ve sindirim sisteminize bağlı olan çeşitli organlarınızda meydana gelen zorlanmalar bu sayede kolay bir şekilde aşılabilir.

4. Boğaz yaralarını iyileştirir: İltihaplı boğaz, bademcik ve ülser gibi çeşitli boğaz hastalıklarında ada çayının etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda sizlerde boğaz sağlığınıza kavuşmak ve iltihaptan kurtulmak istiyorsanız, uygulamanız gereken ada çayı yöntemi son derece basittir.

Bir tutam kurutulmuş ada çayını, 100 ml su ile yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın. Bu karışımı tatlandırmak için ise doğal bir bal tercih etmeniz, mükemmel bir sonuç verecek aynı zamanda da bu karışımı içebilmenizde kolaylık sağlamış olacaktır.

Burada dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken bir önemli nokta ise kullanacağınız balın kaliteli olmasıdır. Dolayısıyla bal doğal ve taze olmalıdır.

Balı da ilave ettikten sonra, bu karışımı özellikle gargara yapmanız, boğazınız açısından son derece faydalı olacaktır. Bir gün boyunca, arada sadece bir kaç saat bırakarak, günde iki defa bu karışımı gargara yapmanız yeterli olacaktır.

5. Ağız ve diş sağlığı: Çeşitli diş eti rahatsızlıklarının üstesinden gelmek, daha sağlıklı diş etlerine sahip olmak; dişlerimizin uzun süre doğal ve sağlam kalabilmesi açısından son derece önemli olmaktadır.

Bu bilgiler ışığında, eğer ada çayı ile ağzınızda çalkalama yaparsanız, diş etlerinizin bu sayede daha sağlıklı olabilmesi mümkündür. Üstelik sadece diş etlerinizin sağlığını korumakla kalmayacak, ağız yaralarınıza da etki edecektir.

Bu işlemi yapmak için:

ada çayını su ile iyice kaynatın.Ağzınıza veya dişlerinize gargara yapıp tükürün.Yutmayın.Kaynatılan ada çayı içilmez !

Eğer ki ada çayı ağzınızda çalkamak istemezseniz, o halde uygulayabileceğiniz bir diğer kolay yöntem ise ada çayını buzlukta, küpler halinde dondurmak sonrasında gün boyunca her bir küpü ağzınızda eritmek yeterli olacaktır.

6. Astım tedavisi: Anti-spasmodic etkisi sayesinde, gereksiz kasılmaları minimuma indirme özelliği gösterir. Burada anti-spasmodic etkisini biraz daha açıklamak gerekirse; gereksiz kasılmaları önleyici bir şekilde tanımlayabiliriz.

Astım ataklarında çoğu kez kasların gereksiz bir şekilde kasılması sonucunda, kişinin nefes almasında çeşitli zorluklar meydana gelmektedir.

İşte tam da bu aşamada, ortaya çıkan yada çıkabilecek bir astım nöbetinde kişinin gereksiz bir şekilde kaslarının kasılmasının büyük oranda önüne geçer ki bunu daha çok çeşitli enfeksiyonların sebebiyet verdiği hava  yolunun tıkanıklığını çözerek gerçekleştirir.

7. Diyabeti önler: Ada çayı özleri, genel olarak pek çok şeker hastasının şikayet ettiği en büyük iki sağlık problemini en aza indirir.

8. Nörolojik faydaları: Düzenli bir şekilde tüketilen ada çayının, en başta zihin ve beyin fonksiyonlarının güçlenmesi olmak üzere, Alzheimer gibi çeşitli beyinsel hastalıklarının da büyük oranda önüne geçer.

Bu nedenle hem bu ve benzeri hastalıklara sahip olan insanlar hem de daha güçlü bir zihin ve düşünce yapısına sahip olmak isteyenler açısından ada çayı içeriği son derece önemlidir.

9. Kadınlar için son derece faydalıdır: Ada çayının kadınların göstermiş olduğu özel işlevlerinin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri ve de özel gülerini daha rahat geçirebilmelerinde son derece önemli etkileri vardır.

Özellikle göğüs sütlerinin salgılanması ve daha çok olması açısından etki gösterir aynı zamanda menopoz dönemlerinde ortaya çıkan çeşitli kızarıklıkların da önüne geçmesi ile bilinmektedir.

10. Depresyon ile baş etmeyi sağlar: Ada çayı, bazılarına göre filozof çayı olarak da tanımlanır. Bu tanımın arkasında ise ada çayının içeriğinde bulunan bileşenleridir. Bu bileşenler, insanlar günlük hayatta daha dikkatli ve ilgili olmasını sağlamaktadır.

Bu da daha kaliteli bir düşünce akışını gerçekleştirebilmeyi sağladığı gibi, kişilerin çeşitli depresyon süreçlerinde hakin oldukları kaygı, keder, üzüntü gibi olumsuz duyguların da büyük oranda önüne geçerek, kişinin günlük hayatta aldığı yada alacağı çeşitli kararlarda daha doğru bir karar verme mekanizmasına sahip olmasını sağlar.

Ada çayı nasıl hazırlanır-nasıl yapılır ;

Taze ada çayı veya kurutulmuş ada çayı yapraklarını kaynayan suyun içine atıp altını kapatın.Üzerine bir kapak kapatın.5-6 dakika demlendirin.Bir bardağa süzün ve için.İsterseniz şeker veya balla tatlandırabilirsiniz.(adaçayı kaynatılmaz.kaynatıldığı takdirde zararlı olabilir)

ADA ÇAYI NE ZAMAN VE NASIL TOPLANIR;

Adaçayı, ilkbaharda yeni filizler ve yapraklar verdikten sonra, taze adaçayını adaçayı demlemek ya da yemeklere lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Sadece yaprakları kullanılan adaçayını Ege ve kdeniz Bölegeleri haziran ayında toplamaya başlayabiliyor.Ama bizim adaçayı ağacımızın olduğu  bölge olan Ankara-Bağlum’da ancak temmuz ayı gibi oluyor.