MAHONİA MARMELADI (MAHONYA MARMELADI)

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  MAHONİA MARMELADI (MAHONYA MARMELADI)

  Yok yok merak etmeyin elim kanamıyor ?Dün bahçedeki mahonia’larımı (mahonya) topladım.İçinin rengi çok tatlı bir kırmızı sizede göstermek istedim.
  Mahonia bahçemde yıllardır olan bir bitki.Ben süs bitkisi sanıyordum ama bu sene botanik profösörü olan eniştem tam meyve verdiği mevsim geldi ve bana bitkinin adının mahonia olduğunu, meyvesinin tüketilebileceğini söyledi.Bende araştırdım ve reçeli pek güzel oluyormuş öğrendim. Mahonyanın Reçelini yaptım ve söz  verdiğim gibi  sizlerle paylaşıyorum 🙂

  Malzemeler: 1 kg mahonya bitkisinin meyvesi

  2 kg. toz şeker

  2 su bardağı su

  Yapılışı: Mahonia meyvelerini salkımlarından ayıkladıktan sonra yıkayıp süzün.

  Geniş bir tencereye mahonyaları alın .Suyu da ekleyip kaynatın.kaynamaya başlayınca orta dereceli ataeşe alın.yaklaşık yarım saat haşlayın.

  Haşlanan mahonyaları sıcakken genis bir tencereye yerleştirdiniz süzgece alın.Ben bu işlem için çelik süzgeç kullandım.

  Çünkü büyük boy bir çelik kaşık veya kepçe ile ezeceğiz.

   

  Süzgeçteki mahonyaları kaşıkla ezin suyu ve püresi aşağıdaki tencereye aksın.İyice ezin ki meyvesi ziyan olmasın ve ezilerek tencereye aksın.Bu işlem için eldiven takarak elinizle de ezebilirsiniz.Hangi yöntem size daha kolay geliyorsa onu deneyebilirsiniz.

  Süzgecin üzerinde sadece meyvenin çekirdek ve posaları kalınca tencereyi alarak tekrar ocağa oturtun.İçine şekeri ekleyip tekrar yirmi dakika kadar kaynatın.

  Marmelat sıcakken hemen temiz kavanoza alıp ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.

  Ertesi gün serin ve güneşsiz bir ortama alabilirsiniz.

  Mahonya erik gibi jölemsi bir meyve.Soğuyunca iyice koyulaşıyor. Marmeladınız soğudukça koyulaşacak ve kıvamı katılaşacak.

  Afiyet olsun.

   

  Malzemeler

  Yapılışı

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap